Tag: Czasopisma

Człowiek nie bez powodu nauczył się gotować potrawy. Naukowcy z Uniwerystetu Harvarda pokazali, że jedzenie gotowanego mięsa przynosi nam więcej energii, niż surowego. W najnowszym numerze czasopisma "Proceedings of the National Academy of Sciences" przekonują, że człowiek jest biologicznie przygotowany, by korzystać z dobrodziejstw gotowania a wymyślenie tego sposobu obróbki pożywienia przyspieszyło nasz rozwój.

Read more

Dalszy ciąg serii doniesień naukowych w sprawie szkodliwości telefonów komórkowych. W czerwcu Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że promieniowanie komórek może zwiększać ryzyko raka mózgu. Dziś, na łamach czasopisma "British Medical Journal", duńscy naukowcy publikują wyniki badań, które sugerują, że ryzyka nie ma.

Read more

Czy światowa gospodarka rzeczywiście znalazła się pod kontrolą stosunkowo małej grupy korporacji? Naukowcy zdają się potwierdzać tezę obecną na sztandarach ruchów protestujących ostatnio w setkach miast na całym świecie. Badacze Swiss Federal Institute of Technology w Zurichu piszą na łamach czasopisma "PLoS One", że niespełna procent korporacji kontroluje około 40 procent światowego rynku.

Read more

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley twierdzą, że znaleźli odpowiedź na pytanie, w jaki sposób zwierzęta wykształciły skrzydła. Ich zdaniem pierwszym ptakom pomagały one zlatywać na ziemię po wdrapaniu się na drzewo. Co ciekawe, rozwiązanie tego biologicznego problemu opisali w najnowszym numerze czasopisma "Bioinspiration & Biomimetics" fizycy i inżynierowie.

Read more

Chińscy naukowcy z Uniwersytetu w Szanghaju odkryli, w jaki sposób uległą mysz można zmienić w dominującą. I odwrotnie. Wyniki ich badań, opublikowane w najnowszym numerze czasopisma "Science" pokazują, że wystarczy w tym celu zmienić intensywność sygnałów elektrycznych w ich mózgu. Można tego dokonać przy pomocy odpowiednich genów.

Read more

Elektryczna stymulacja pewnych rejonów mózgu może prowadzić do tworzenia się nowych komórek i poprawy pamięci przekonują naukowcy ze Szpitala Dziecięcego w Toronto. Ich badania, opisane na łamach czasopisma "The Journal of Neuroscience" pokazują, że stymulacja mózgu przy pomocy impulsów elektrycznych może posłużyć także do poprawy funkcji poznawczych, w tym orientacji w przestrzeni.

Read more

Jest szansa na zupełnie nową metodę leczenia białaczki. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Toronto można liczyć na to, że wkrótce nie będą potrzebne przeszczepy szpiku kostnego, a wszystkie komórki krwi będzie można wyhodować ze szczególnej grupy komórek macierzystych, pobranych od pacjenta. Piszą o tym w najnowszym numerze czasopisma "Science".

Read more

Złe wieści z frontu badań nad komórkami macierzystymi. Radość z doniesień o sukcesach metod cofnięcia w rozwoju dorosłych komórek i szans na wykorzystanie do leczenia takich osobistych komórek macierzystych, może być przedwczesna. Takie "odmłodzone" komórki zwykle bywają uszkodzone. Piszą o tym w najnowszych numerach czasopisma "Cell Death and Differentiation" i "Nature".

Read more

Odpowiedni system komunikacji w procesie zmian służy wspieraniu osiągania celów, eliminuje opór, jest kluczowym katalizatorem umożliwiającym sprawne przeprowadzenie procesu. W zdecydowany sposób wpływa na obniżenie kosztów społecznych i finansowych zmian. Każda firma posiada swoją własną kulturę organizacyjną mniej lub bardziej określoną, zdefiniowaną, świadomą. Każda kultura będzie wymagała trochę innego systemu komunikacji, bo w innym miejscu […]

Read more

Co zrobić, by igły dłużej trzymały się na choinkach? Wykorzystać w przypadku bożonarodzeniowych drzewek wiedzę ogrodników, którzy od dawna umieją już opóźniać bądź przyspieszać dojrzewanie owoców. Kanadyjscy naukowcy z Université Laval znaleźli sposób na opadające igły i opisali go w najnowszym numerze czasopisma "Trees".

Read more

I. Proponowane zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług na 2011 rok 1. Omówienie zmian w słowniczku art. 2 ustawy o VAT: * terytorium państwa członkowskiego * czasopisma specjalistyczne 2. Zmiany zasad opodatkowania przy nieodpłatny przekazywaniu towarów i usług (art. 7 ust….źródło: Proponowane zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług na […]

Read more

Usiłujesz zachować koncentrację po nieprzespanej nocy? Zrezygnuj ze śniadania. Naukowcy z Washington University w St. Louis odkryli, że post poprawia zdolność radzenia sobie ze skutkami senności. Co prawda, ich badania dotyczyły… muszek owocówek, ale – jak piszą na łamach czasopisma "PLoS Biology" – podobny mechanizm może działać także u człowieka.

Read more

Proste badanie krwi może pomóc w wykryciu zagrożenia chorobą Alzheimera na wiele lat przed pojawieniem się pierwszych objawów. Naukowcy z Instytutu Psychiatrii King’s College London odkryli, że o zwiększonym ryzyku świadczy podwyższony poziom białka, klusteryny. Piszą o tym w najnowszym numerze czasopisma "Archives of General Psychiatry".

Read more

Pokaż mi swój dziób, a powiem ci w jakim klimacie mieszkasz. Oczywiście, jeśli jesteś… ptakiem. Badania naukowców z University of Melbourne w Australii i kanadyjskiego Brock University pokazały, że niska temperatura to jeden z podstawowych czynników ograniczających rozmiary ptasich dziobów. Jak piszą na łamach czasopisma "The American Naturalist", dziób pomaga ptakom regulować temperaturę ciała, w […]

Read more