W oczekiwaniu na zaplanowane na dziś na godz. 13:00 rozpoczęcie dwudniowych głosowań w greckim parlamencie nad wartym 78 mld euro pakietem oszczędnościowym, niezbędnym do uzyskania przez Helladę pomocy finansowej, globalny rynek akcyjny idzie w górę już trzeci dzień z rzędu. Inwestorzy spodziewają się, że pomimo nieznacznej tylko przewagi liczebnej przedstawicieli partii PASOK w parlamencie – mają w nim 155 miejsc na 300 – kluczowe dla przyszłości Grecji ustawy i rozporządzenia uda się przyjąć. Co za tym idzie uczestnicy rynków oczekują też, że w kolejnym etapie Hellada otrzyma zarówno 12 mld euro transzę z ubiegłorocznego pakietu pomocowego (łącznie jest to 110 mld euro), jak i nową pomoc (na razie nie wiadomo dokładnie w jakiej wysokości, ale raczej na pewno przy jakimś dobrowolnym udziale w niej instytucji prywatnych).
      
Dziś w regionie Azji i Pacyfiku indeks MSCI AC AP zwyżkował o 1,2%, a o godz. 10:07 benchmarkowy dla Starego Kontynentu indeks STOXX Europe 600 szedł w górę o 0,96%. Także na GPW wyraźną przewagę miał obóz byków i w tym samym czasie najszerszy wskaźnik naszego parkietu, czyli WIG, rósł o 0,59%.

Atmosferę na parkietach dodatkowo poprawiały dzisiejsze doniesienia z Japonii. W maju produkcja przemysłowa tego kraju wzrosła w ujęciu m/m, aż o 5,7%, najmocniej od 1953 r. Oczywiście fakt ten związany jest z procesem odbudowy zniszczeń i uruchamiania zakładów, następującym po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi i tsunami z 11 marca br., ale co ważne osiągnięty wynik jest jeszcze lepszy od i tak bardzo optymistycznych prognoz analityków, zakładających wzrost o 5,5%. Podobnie rzecz się ma z oczekiwaniem inwestorów na popołudniowe doniesienia z USA. Rynek spodziewa się, że w minionym miesiącu indeks podpisanych umów na kupno domu wzrósł o 3%, podczas gdy w kwietniu zanotował spadek o 11,6%. Do tego wszystkiego w dzisiejszym zagranicznym kalendarium makro mamy jeszcze dane o zaufaniu w Eurolandzie, które napłyną o godz. 11:00. Z kolei w Polsce o godz. 14:00 NBP przedstawi informację o bilansie płatniczym za 1 kw., obejmującą swoim zasięgiem także obiecywaną już od dawna rewizję. 

źródło: Inwestorzy wierzą że Grecy zagłosują na tak